top of page

С дързост и вдъхновение нашата гимназия продължава развитието си през 80-те години на XX век

Updated: May 19, 2021

Продължаваме да публикуваме материали, които отразяват 50-годишното присъствие на Езиковата гимназия в регионалната преса. Днес представяме събитията, които са представлявали интерес за печатните медии от периода на 80-те години.


Първи директор и ръководител на малкия учителски колектив е Васил Иванов – опитен специалист по немски език. В началото работят и четирима преподаватели от Германската демократична република (ГДР). Това са д-р Дитер Кайзер, Розвита Кайзер, Гюнтен Щайнхофер и Манфред Ханике.

За малко повече от десет години гимназията завършват 714 випускници, а 517 от тях продължават образованието си във висши учебни заведения. Сред възпитаниците на гимназията има вече дипломати, учители, лекари, инженери, научни работници и университетски преподаватели не само в хуманитарните, но и в техническите дисциплини.

Първи стъпки прави и клубът „Млад журналист“. През 1976 година излиза първият ученически вестник в нашата гимназия. Развива се богата извънкласна дейност – провеждат се интересни вечери и карнавали, сформира се фанфарен състав, а физкултурните демонстрации по време на общоградските празници предизвикват възторзите на хасковската общественост.

Поставят се основите на ползотворно сътрудничество с Културно-информационния център на ГДР в София, потеглят първите взаимни маршрути от Хасково за Ерфурт и обратно. Драматичният театър „Иван Димов“ поема шефството над театралните изяви. Сформира се клуб за класическа и оперна музика, провеждат се срещи с изтъкнати учени и дейци на културата. Танцовият състав към училището получава първите си златни медали. Студио „Актуална политика“ насочва антените си към най-горещите въпроси на международните отношения.

Всички тези успехи се дължат на учителите, които ежедневно образоват и възпитават гимназистите. Благодарение на ерудицията, професионализма и артистичността на преподавателите, пред любознателните погледи на учениците оживяват Шилер и Гьоте, звучат мелодичните стихове на Пушкин и Есенин, прекосяват се паралели и меридиани, черната дъска се изпълва с плетеница от формули и чертежи, звучат камбаните на бунтовната Копривщица. С първите успешни години на образованието в Езикова гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“ са свързани учители като Славея Георгиева, Милка Хекимова, Георги Евтимов, Цонко Филипов, Руди Джуров, Снежана Манова, Лина Христова, Тереза Андонова и др. Незабравими спомени в паметта на родители, ученици и на цялата общественост оставят и преподавателите Лиза Албрехт, Отто Боше, Хайке Фритцлер, Хорст Зутер, Терлине Меевалд и много приятели и наставници от ГДР, които оставят работата си на инспектори или университетски преподаватели, за да учат хасковските младежи на немски език.

Пътят към новото винаги е стръмен, но гимназията уверено върви напред. На 18. декември 1986 година официално е открита новата сграда на гимназията, в която учим и днес. На церемонията присъстват министърът на народната просвета, член-кореспондент проф. Илчо Димитров, първият секретар на ОК на БКП в Хасково Стоян Стоянов, председателят на ИК на ОНС Васил Пасев, партийни и държавни ръководители от окръга и общината. Тържеството е открито от директора на училището – заслужил учител Стоянка Любенова, която приветства учениците, учителите и гостите. Министърът на образованието – член-кореспондент проф. Илчо Димитров открива бюст-паметника на патрона на гимназията – проф. д-р Асен Златаров. Министърът поздравява всички учители и ученици за новата придобивка. Новата сграда има 33 прекрасно обзаведени кабинета, удобен физкултурен салон, просторна библиотека, столова и бюфет за закуски. В училището функционират лекарски и зъболекарски кабинет. Изучаването на чужди езици е улеснено от видеоапаратура, монтирана в четири просторни стаи, от компютри и кинопрожекционна техника. Предстои да се благоустроява училищният двор, предвижда се създаването на модерна спортна база и на общежитие за подготвителния клас. В училището се завръщат като преподаватели възпитаници на гимназията, които продължават традицията на качественото образование.


Статията е подготвена по материали от в-к „Хасковска трибуна“ и в-к „Шипка“, публикувани в периода 1985 – 1989 година.


Снимките са от личния архив на г-жа Добринка Петкова - заместник-директор и преподавател по немски език





88 views0 comments

Comments


Материалите в страницата се изработват и публикуват по проект BG05M2OP001-2.004-0004 „Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (ТВОЯТ ЧАС)“ – фаза I, финансиран от Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейските структурни и инвестиционни фондове.
bottom of page