top of page

Настъпват промените на 90-те години и учениците се съизмерват със свои връстници по целия свят

Updated: May 22, 2021


През 90-те години на XX век България все повече се отваря към света. Възпитаници на гимназията са приети в престижни учебни заведения по света – в колежи в Канада, Америка, Германия, Франция и Италия. Пореден голям успех за училището е приемът на Стоян Стоев в Европейското бизнесучилище в Лондон. Преподавателите Дора Димитрова и Нели Тенчева насочват Стоян Стоев да кандидатства в конкурса на Европейското бизнесучилище в Лондон, което предлага стипендия за младежи от Източна Европа. Момчето първоначално не приема сериозно предложението, но още в първия тур се представя отлично с есе на тема „Възможни предимства и недостатъци за приемане на България като пълноправен член на Европейската общност“. От България участват над 400 младежи и девойки, а стипендиите са само 5. Още през 1990 г. Стоян разбира, че за да е успешен, трябва да владее още един език. В подготовката на бъдещия бизнесмен участват преподавателката му по английски език Нели Тенчева и д-р Бойдев, който му дава уроци по италиански език. За издръжката на хасковския ученик в бизнесучилището принос има и завод „Мир“, който осигурява част от валутата извън стипендията.

През април 1994 година Представителите на Британския съвет Хелън Халиган и Филип Декстър посещават Гимназията с преподаване на чужди езици „Проф. д-р Асен Златаров“, за да открият първия по рода си в страната кабинет за самостоятелна езикова подготовка по английски език. Центърът е създаден с помощта на Британския съвет към Министерството на образованието във Великобритания. В езиковия кабинет се предвижда да се осъществява самостоятелна работа на учениците по индивидуален план, съобразен с интересите, знанията и интелекта на конкретното дете. Ролята на учителя е само консултантска. Новият център има за цел да подготвя гимназистите по програмите на „ТОЙФЕЛ“ и „САТ“. „Такива кабинети във Великобритания има само в най-реномираните частни училища“ – споделят представителите на Британския съвет.

Учредява наградата Златаровска премия, която се присъжда за изключителни постижения и издигане авторитета на училището. Едни от първите носители на високото отличие са Асен Василев и Валери Райчев, които продължават образованието си с пълни стипендии в най-престижните американски университети. За изключителни интелектуални заложби единайсетокласникът Георги Матев е лауреат на Златаровската премия през 1998 г. Той също е приет за студент с пълна стипендия в САЩ. Освен него с пълни стипендии през същата година в различни американски висши учебни заведения са приети Дафина Тончева и Жана Проданова.

Многобройни са успехите на златаровци през десетилетието на 90-те години, а със сигурност има и много други, но в материала публикуваме фактите, които регионалната преса е отразила.

Статията е подготвена въз основа на публикации от 90-те години във в-к „Аз буки“, в-к „Шипка“ и в-к „Земя“.

Снимките са от личния архив на г-жа Добринка Петкова – заместник-директор и учител по немски език.




428 views0 comments
Материалите в страницата се изработват и публикуват по проект BG05M2OP001-2.004-0004 „Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (ТВОЯТ ЧАС)“ – фаза I, финансиран от Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейските структурни и инвестиционни фондове.
bottom of page