top of page
Ралица Димитрова

Най-добрите дванайсетокласници по английски език споделят какъв е ключът към успеха

Updated: Nov 22, 2022


На 10. декември 2022 г. отново предстои изпит за получаване на Кеймбридж сертификат. Учениците от 12. клас Дарси Динева, Христо Костов и Габриела Гочева, които бяха сред отлично представилите се, решиха да представят своя опит от подготовката и явяването си на изпита. Така те искат да бъдат полезни на по-малките ученици, на които тепърва им предстои езиковото изпитание.

Припомняме, че на последната сесия най-високи резултати постигнаха дванайсетокласниците Иван Николов – 203 т., Христо Костов – 201 т., Боголюба Георгиева – 199 т., Дарси Динева – 198 т., Виктория Парапанова, Габриела Гочева и Катерина Димитрова – 197 т.

Завършващите обясниха, че това е стандартизиран изпит, включващ компонентите Speaking (говорене), Use of English and Reading (лексика и граматика и четене), Writing (писане) и Listening (слушане).

Именно средната оценка определя резултата. Габриела Гочева обясни, че най-лесна за нея е била устната част на изпита, на която е оценена с максимален брой точки - 210. „Говорихме по интересни теми, успях да разгърна и опиша отлично мислите си, както и да засегна някои актуални теми. Най-много ме затрудни Writing компонента, защото не обичам да пиша под напрежение, с ограничено време и с точно определен брой думи, но въпреки това, се справих добре и с този компонент“ – сподели още Габи.

За Дарси най-лесно и най-приятно също се оказва устното общуване, тъй като тя не се притеснява да практикува английския вербално, въпреки че отново се следва даден формат, а не е свободно общуване. „Най-труден ми се стори компонентът за слушане с разбиране, тъй като, колкото и да се упражнява човек, може да се окаже неподготвен, защото всеки път се падат записи с хора с различни акценти и бързина на говорене“ – допълни още Дарси.

За Христо Костов никой от компонентите не е бил проблемен. „Очаквах изпитът да бъде по-сложен, но останах приятно изненадан. След края знаех, че съм се справил и очаквах добри новини. Най-висок резултат имам в компонента Use of English - 210 точки“.

За да се постигнат такива резултати, учениците са положили сериозни усилия. „Може да се каже, че подготовката ми започна още с постъпването в гимназията. Последната година положих много труд в интензивно изучаване на езика и допълнителни упражнения всяка седмица, но за постигане на високи резултати се изисква внимание и прецизност в целия период на обучение“ – споделя опита си Дарси. Христо Костов благодари на преподавателите си по английски език г-жа Маргарита Добрева и г-жа Гергана Гочева, защото именно те са го подготвили на толкова високо ниво. Подготовката му за изпита е продължила точно една година, през която е работил усърдно за отличното си представяне. Габи шеговито допълва, че учи английски, откакто се помни. „Никога не съм срещала затруднения с езика. Специално за този изпит се готвих само месец. Не ми беше необходимо много време, защото имах добра предварителна подготовка благодарение на г-жа Гочева и г-жа Деспова, и отличния старт, който получих от г-жа Добрева“.

Всички са единодушни, че този сертификат дава увереност, защото е доказателство за компетентност; отваря врати за обучение извън страната; дава по-големи възможности за професионална реализация след завършване на висше образование; а освен това е и показател за владеенето на езика на едно много по-високо ниво.


Дарси Динева планира да продължа образованието си в чужбина, в англоговоряща страна, и очаква да постигне мечтите си. Христо смята да учи медицина и се надява някой ден да стане добър практикуващ лекар, а сертификатът да помогне за кариерното му развитие. Габриела също от малка мечтае да учи медицина, подготвя се от години и се надява в бъдеще да успее да се похвали с титлата ДОКТОР!

Успелите гимназисти съветват своите по-малки приятели да не неглижират работата в задължителните часове по английски език и модулите, без значение дали се готвят допълнително за изпита. Те смятат, че именно вниманието в часовете ще ги научи на концентрация, за да използват максимално времето, в което изучават езика. Друг съвет е да практикуват езика във всеки един аспект особено устно - да гледат видеа и филми на английски, да четат на езика и да не се притесняват да говорят в час или с приятели, защото е изключително важно да се отпуснат и да оставят мисълта да тече свободно, за да не се притеснят, когато дойде време за устното общуване. Естествено, че подготовката за постигане на толкова високи резултати не е лесна, отнема от свободното време, но трябва да се подредят приоритетите. „През изминалата година, в която аз бях на това място, се научих как да бъда по-дисциплинирана, поставях образованието и целите си преди краткотрайните удоволствия и не съжалявам“ – споделя Дарси. Христо предупреждава, че колкото и лесен да изглежда на пръв поглед, изпитът със сигурност не е за подценяване. Има много тънкости, които трябва да се отработят, както и много важно е хората, явяващи се на този изпит, да свикнат с времетраенето на всеки отделен компонент. Според него ключът към успеха е в труда и постоянството. Габи окуражава, че спокойствието е най-добрият приятел. „Изпитът не е труден, по-скоро форматът е предизвикателство, защото се тестват пределите на ученика и как борави с езика в стресови ситуации. „Ще се справите, ако отделите достатъчно време да се запознаете с различните компоненти и какво точно се изисква от вас“ – съветва тя всички, на които изпитът им предстои.

868 views0 comments

Recent Posts

See All

Жестокостта към животните

Как агресията повлиява на заобикалящата ни среда От малки сме научени да се пазим от кучетата и котките по улиците, защото те може да ни...

コメント


Материалите в страницата се изработват и публикуват по проект BG05M2OP001-2.004-0004 „Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (ТВОЯТ ЧАС)“ – фаза I, финансиран от Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейските структурни и инвестиционни фондове.
bottom of page