top of page

Изящното слово и нестандартните творчески идеи провокират умовете и сърцата на нашите гимназисти


Традиционно силно е представянето на възпитаниците на Езикова гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“ в състезанието по творческо писане на английски език. Нели Генова от X клас и Златимира Милчева XI клас достигнаха до националния кръг и във връзка с отличното им представяне се свързахме с г-жа Диана Деспова – ръководител на клуба по творческо писане


Здравейте, г-жо Деспова,

Вие сте ръководител на Клуба по творческо писане на английски език. От колко години съществува този клуб и кое привлича гимназистите да участват?

Клубът по творческо писане на английски език съществува от 6 години в училище като възможност за изява на ученици, които обичат не само да четат, но и да пишат на английски език. Възникна спонтанно след първите няколко години на участие в националното състезание по творческо писане на английски език. Оказа се, че много ученици са провокирани от самия характер на състезанието – да пишем нестандартно, провокативно, да не „ограничаваме“ въображението, да му се доверим и поемем в желаната от нас посока.

Традиционно учениците от нашата гимназия имат силно присъствие на състезанието по творческо писане. Разкажете малко повече за National Creative Writing Competition – от колко години нашето училище се включва в надпреварата, какви са Вашите впечатления от представянето и конкуренцията?

Тази година бе 11- тото издание на състезанието, а ние сме участници от самото начало. Силното ни присъствие се изразява в обичайно големия брой участници от гимназията, в класираните и наградените за заети призови места на национално ниво през годините. Състезанието не е олимпиада по английски език, с което искам да кажа, че акцентът е наистина върху творческото начало, разчупените творчески форми, върху иновативните словесни хрумвания, върху полета на въображението. В националното състезание участват не само езиковите гимназии от цялата страна, но и непрофилирани училища, в които се изучава английски език.

Как решихте да се занимавате с подготовката на гимназисти по творческо писане?

Първоначално поех организационен ангажимент, но се оказа, че всеки млад творец има нужда от насочване, от „логистична подкрепа“ и от възможност за споделяне на написаното. Да, младите творци не винаги са ориентирани в жанра или структурата на написаното, но са искрени, смели и готови да рискуват. Тяхното вдъхновение винаги ме зарежда с много радост и позитивна енергия. Това бе основната причина за мен – да поддържаме живо творческото любопитство и творческото начало, за да ги „предадем нататък“. Равносметката на този етап включва 4 поредни години на „ творческо дръзновение“ - 4 поредни издания на годишно литературно издание – Нaskovo Literary Review – с ученически творби на английски език.

Кое е различното в подготовката тази година? Какви нови предизвикателства стоят пред вас?

Тази година нямаме специално организирана форма за развитие на уменията за творческо писане в училище. Участието ни в 11-тото национално състезание, което се проведе онлайн през месец ноември 2020 г., бе наистина предизвикателство за всички желаещи. Въпреки „даденостите“ на цялата ситуация, имахме 21 онлайн-участници в регионалния кръг на състезанието, от тях - двама класирани за финалния, национален кръг на оценяване - в категория 10 клас – Нели Генова и в категория – 11 клас - Златимира Милчева. Това е отлично постижение предвид ограничения брой финалисти от цялата страна – по 16 ученици за всяка възрастова категория. Уверени сме, че младите творци ще се включат активно и в предстоящия юбилеен сборник по случай 50-годишнината от създаването на нашата гимназия.

Вие сте възпитаник на Езиковата гимназия. Когато бяхте ученичка, имаше ли подобни възможности за изява на децата, които проявяват интерес към словото?

Винаги е имало и, разбира се, и на времето имаше – литературни конкурси, олимпиади, литературни четения, срещи с творци. Ние бяхме от поколенията преди дигиталната революция, така че книгите наистина бяха нашия „прозорец към света“. Бяхме и все още сме ценители на добрата и интересна литература, на силата на словото, на словесното изящество.

Как мотивирате учениците да участват?

Пишещите ученици са преди всичко интелигентни, широко скроени, четящи и информирани млади хора. Литературното творчество в днешно време е все по- космополитно и незатворено в тесни жанрови постановки и стилистични типизации. Затова младите се чувстват подготвени да направят тази първа стъпка и имат самочувствието да го сторят. Защото са интегрирали в себе си това многообразие и динамика на съвременния живот.

Какво е Вашето послание към пишещите?

Да не се отказват лесно, да обичат своя вътрешен свят и да повярват на своя усет и талант. Вие наистина можете, а сърцето ще ви подскаже как.


Recent Posts

See All

Езиковата гимназия отбеляза 147 години от Априлското въстание чрез забавни игри и надпревара

Във физкултурния салон на Езиковата гимназия се проведе състезание, посветено на 147-годишнината от Априлското въстание. Състезанието е по инициатива на учителя по история и цивилизация господин Ангел

Клубът по речеви умения проведе открит урок

Клубът по речеви умения и дебати на английски език “БЕСТ” за поредна година се зае с инициативата да помогне на животните да получат по-добри условия на живот. На 20 април отборът проведе открит урок

Жестокостта към животните

Как агресията повлиява на заобикалящата ни среда От малки сме научени да се пазим от кучетата и котките по улиците, защото те може да ни навредят по някакъв начин. Няма значение дали животното е кротк

Материалите в страницата се изработват и публикуват по проект BG05M2OP001-2.004-0004 „Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (ТВОЯТ ЧАС)“ – фаза I, финансиран от Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейските структурни и инвестиционни фондове.
bottom of page