top of page

Зам.-посланик Щефан Рьокен: Изучаването на немски е важно за отношенията България-Германия


"Радвам се, че много български деца изучават немски, защото това е важен фактор за отношенията между Германия и България". Това заяви заместник-посланикът на Германия в България Щефан Рьокен, който бе на посещения в Езикова гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" в Хасково.


Той бе придружаван от почетния консул в Пловдив д-р Мариана Чолакова и от главния управител на Германо-българската индустриално-търговска камара Митко Василев, който е завършил Езиковата гимназия през 1977 година. Делегацията бе посрещната от директора на гимназията Деян Янев и заместниците му Светлана Костадинова, Гергана Гочева и Димитър Николов.


"Българите, които живеят в Германия са около, 400 000 и един народ най-добре може да бъде опознат, когато знае езика. Това го знам от собствен опит, защото аз самият все още трябва да науча български", каза посланик Рьокен. И допълни, че посещенията в гимназии, в които се изучава немски, са важни за тях, защото по този начин те могат да видят как учениците възприемат Германия, езика и културата.


Между ръководството на училището и посланик Рьокен се проведе кратка среща. "Разказахме му за нашата гимназия, за обучението по немски език и че нашите ученици се подготвят и се явяват на изпит за немска езикова диплома, за високата квалификация, която са получили учителите ни по немски език. Припомнихме му и част от историята на училището и му разказахме за новите неща, които сме направили през последните няколко години. Първите му силни впечатления са от езиковите познания на нашите момичета, които ни превеждаха", разказа директорът Деян Янев след срещата.


Щефан Рьокен проведе и дискусия с ученици, изучаващи немски език. Той отговаряше на въпроси за качествата, необходими за дипломатическата професия и за неговите впечатления от пребиваванията му в България - първото от 1999 до 2002 г. и сегашното. Сподели какви положителни промени се наблюдават в сравнение с тогава. Разказа за работата си като дипломат в Африка и Азия, за географските, икономическите и политическите характеристики на страните, в които е бил, за впечатленията си от чуждата култура и за трудностите при усвояването на българския език. Попитан за акцентите в отношенията между Германия и България, Рьокен обърна внимание на темите за трудовата миграция и за опазването на околната среда.


В края на срещата дипломатът сподели, че при срещите си с ученици получава информация за проблемите им и за различията при българските и немските ученици и се пошегува, че при следващото си посещение той ще бъде в позицията той да задава въпросите.


Преди посещението си заместник-посланикът е изпратил дарение на училището. Дарението е огромен брой немска литература, която ще попълни библиотеката в немския езиков център и библиотеката на гимназията.


Дипломатът също получи подарък от директора Деян Янев - картина и плакет.


Recent Posts

See All

Езиковата гимназия отбеляза 147 години от Априлското въстание чрез забавни игри и надпревара

Във физкултурния салон на Езиковата гимназия се проведе състезание, посветено на 147-годишнината от Априлското въстание. Състезанието е по инициатива на учителя по история и цивилизация господин Ангел

Клубът по речеви умения проведе открит урок

Клубът по речеви умения и дебати на английски език “БЕСТ” за поредна година се зае с инициативата да помогне на животните да получат по-добри условия на живот. На 20 април отборът проведе открит урок

Жестокостта към животните

Как агресията повлиява на заобикалящата ни среда От малки сме научени да се пазим от кучетата и котките по улиците, защото те може да ни навредят по някакъв начин. Няма значение дали животното е кротк

Материалите в страницата се изработват и публикуват по проект BG05M2OP001-2.004-0004 „Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (ТВОЯТ ЧАС)“ – фаза I, финансиран от Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейските структурни и инвестиционни фондове.
bottom of page