top of page

Грижим ли се добре за животните?


Зоологическите градини са добре познато място на всички ни. Те са извор на спомени от детството със семейство и приятели и първи досег с необятния свят на природата.


Но когато погледнем света на зоопарка като по-възрастни, не можем да не забележим условията, в които живеят обитателите му. Не може да не видим, че мястото невинаги е достатъчно за животните дори за една проста разходка; че се случва да бъдат толкова мършави и уморени от недостиг на храна или поради липса на грижи; че колкото и работещите в тази институция да се опитват да са справят със ситуацията, опитите им невинаги са успешни поради липса на пари или други причини и животните, които са им поверени, от ден на ден стават все по-тъжни и по-окаяни.


Такава е реалността за голяма част от зоопарковете на територията на България и по света. Вината невинаги е на самата институция, често тя е на фиксиран бюджет, който не може да покрие нуждите на всички обитатели. Дори когато се опитат да се намалят разходите (чрез купуване на по-евтина храна например), това се оказва още по-лошо за животните.


Различни организации по света се борят срещу волната или неволната агресия над четириногите. Методите са безкрайни - един от най-разпространените е преместването на животните на места с по-високо качество на живот като паркове в чужбина, а в някои случаи и в резервати в близост до естествения им хабитат. Други методи включват набиране на средства чрез дарения и намиране на спонсори, които да осигурят дълготрайни ресурси за продължителна и качествена грижа.


Преместването на животни обаче остава една от най-честите и предпочитани практики. Това е така, защото макар и да могат да се набавят пари за мястото, те няма да траят завинаги и скоро животните ще живеят отново в старите си условия. Преместването помага и на самата зоологическа градина, защото ѝ позволява да се фокусира върху животните, чиито разходи са по-ниски и ще позволят да се разработят подобрения из останалата част на зоопарка, като подобряване на клетките например.


Невинаги хората от общността са съгласни за преместването на животните. Разбираемо е - зоопарковете са място за развлечение, но също и за образователни цели. Преместването на животни ограничава техните някои права и създава промяна. Но затова също има решение - за децата ще е хиляди пъти по-добре да станат свидетели на изложени табла и специални фотографски сбирки, отколкото да стават свидетели на неволно грубо отношение към животни и да мислят, че това е правилният вариант на поведение. Защото колкото и да бъде говорено у дома, малките маниери на поведение на външната среда са тези, които оказват най-силно влияние върху психиката и поведението на поколенията.

Recent Posts

See All

Жестокостта към животните

Как агресията повлиява на заобикалящата ни среда От малки сме научени да се пазим от кучетата и котките по улиците, защото те може да ни навредят по някакъв начин. Няма значение дали животното е кротк

Седмица на франкофонията започва в Езиковата

Седмицата на Франкофонията, посветена на френския език и френската култура, отбелязва нашата гимназия от 20. март, понеделник. Френските паралелки организират благотворителен базар във фоайето на първ

Материалите в страницата се изработват и публикуват по проект BG05M2OP001-2.004-0004 „Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (ТВОЯТ ЧАС)“ – фаза I, финансиран от Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейските структурни и инвестиционни фондове.
bottom of page