top of page

Интервю с г-жа Маргарита Добрева – носител на наградата „Учител на годината“


Г-жо Добрева, разкажете малко повече за наградата „Учител на годината“, с която бяхте удостоена по случай 24. май?

- Тази награда се връчва от община Хасково от три години насам. Учителите, които получават наградата, са в различни категории – начални, прогимназиални, гимназиални и преподаватели от професионални училища.

Кой Ви предложи за наградата?

- Всяко училище излиза със свое предложение, което се гласува на педагогически съвет. От общината избират по един учител за всяка категория от всички номинирани.

Ако имате възможност да изберете отново професионалния си път, към каква професия бихте се насочили? Учител сте, но защо точно по английски език?

- Ако сега отново трябва да се върна в началото на професионалния си път, естествено, ще избера тази професия. Предимствата на професията и нейната отплата са добрите ученици. Станах учител по английски език, защото обичам езиците.

Кои Ваши лични качества Ви помагат да бъдете добър учител?

- Най-важното качество е да обичаш учениците и никога да не губиш чувството си за хумор.

Кои са нещата, които Ви носят удовлетворение в професията и какво предизвиква Вашите тревоги?

- В тази професия няма мигновено удовлетворение. То идва по-късно, защото ученикът е цялостен продукт от работата на всички учители. Тревогите ми са свързани с това, че не трябва да има случайни хора в образованието, за да може бъдещите учители да са еднакво мотивирани да изберат тази професия.

Каква е Вашата съпоставка между сегашните деца и тийнейджърите преди години?

- Сегашните деца са точно тези, които трябват на сегашното време. Ако тийнейджърите преди имаха време да стоят в библиотеката и да търсят информация, сегашните трябва да имат уменията да пресеят информацията и да изберат точното, което им трябва.

Какво бихте направили, ако сте министър на образованието, и кои според Вас са наложителните промени, за да се постигне по-качествено образование в средното училище?

- Ако съм министър на образованието, бих направила така, че от първата година в училище до последната година на висшето образование да има единни стандарти, които да постигат надграждане на знанията, а не да объркват учениците.

Как виждате бъдещето на учителската професия и на българското образование?

- Според мен не може само заплатата да бъде мотивация за избор на професия. По-силна е любовта към децата.

Бихте ли споделили най-любимия си урок или дейност с учениците в професионалния си път?

- Любим урок нямам, защото се променят всяка година. Изпитвам удоволствие и удовлетворение, когато учениците представят своите знания и в клас, и извън училището, когато се доказват като знаещи и можещи.

Кое е най-важното нещо, което искате да предадете на своите ученици?

- Отговорното отношение към задачите и задълженията.

Вашето хоби извън професионалните занимания на учител?

- Обичам да чета.

Учат ли Ви на нещо учениците?

- Учат ме да бъда по-търпелива и да не отстъпвам от принципите, изискванията и критериите си.

Кой момент от професионалния Ви опит е най-паметен?

- Най-щастливи са случайните срещи с успели ученици, благодарни на това, което са научили.

Мислите ли, че с преподаването на нови знания Вие променяте света на своите ученици? Какво е чувството?

- Отварям нови врати към нови светове, защото всеки чужд език е една нова култура.

Какво послание бихте отправили към своите ученици и към всички възпитаници на ЕГ „Проф. д-р Асен Златаров“?

- Първо, да бъдат горди, че са завършили това училище. И второ, да го представят в най-добрата му светлина и да го обичат.


Recent Posts

See All

Жестокостта към животните

Как агресията повлиява на заобикалящата ни среда От малки сме научени да се пазим от кучетата и котките по улиците, защото те може да ни...

Материалите в страницата се изработват и публикуват по проект BG05M2OP001-2.004-0004 „Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (ТВОЯТ ЧАС)“ – фаза I, финансиран от Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейските структурни и инвестиционни фондове.
bottom of page