11-ти клас представиха проекти по статистика и география
- Никола Делчев
- Apr 26, 2017
- 2 min read

Статистически презентации на определени географски теми по предварително зададен алгоритъм изготвиха и представиха учениците от 11 клас в компютърния кабинет на ГПЧЕ „Проф. д-р Асен Златаров“. Проектните изследвания на гимназистите са базирани на математически изчисления и са онагледени с различни типове диаграми. Ръководители на проектите са г-жа Диана Христова – учител по математика, г-жа Ганка Петрова – учител по география и икономика, и г-жа Нели Василева – заместник-директор и учител по география и икономика.

Презентацията „Сравнителен анализ на раждаемостта в България (2011 – 2015г.)“ бе представена от Димитър Арабов, Димитър Чуков, Дарина Георгиева, Ивелина Иванова и Антонина Попова от 11в клас. Изследването е базирано на данни от Националния статистически институт. Учениците разгледаха промените в статистиката на раждаемостта по региони, представиха таблицата с данни и онагледиха изследването си с различни хистограми.

Втората презентация бе „Сравнителен анализ на средната годишна заплата за 2011 и 2015г. по географски региони“. Тодор Кирев, Патриция Филипова, Десислава Атанасова, Дарина Пашова, Красимир Михов и Живка Димитрова от 11е клас изясниха различни понятия, свързани с определянето на средната работна заплата в България по региони. Гимназистите направиха анализ на икономическото състояние на всеки географски регион и обвързването му с работната заплата.
Налага се изводът, че има увеличение на средната работна заплата, което означава, че България се справя с кризата; новите технологии влияят положително върху работната заплата; образованието и квалификацията се повишават; появяват се нови, по-платени професии; правят се инвестиции; наема се работна ръка; увеличават се промишлената продукция и потреблението; икономиката се развива.
Госпожа Диана Христова сподели, че темите за презентациите са били по-трудни и по-тежки от обикновено, че изследванията изискват много усилия, но там, където екипната работа е на ниво, са постигнати големи успехи. Г-жа Христова изрази и задоволството си, че в представените презентации резултатите са добре онагледени. Тя сподели още, че има и други сполучливи изследвания и изказа удовлетворението си от положения труд и постигнатите резултати.
Г-н Деян Янев също сподели задоволството си от задълбочените анализи, представени от учениците, и обобщи, че това са дейности, чрез които гимназистите получават практически житейски опит за работа в екип, разпределяне на роли, артистични умения и други социални компетенции.
Г-жа Петрова и г-жа Василева също изказаха впечатленията си от работата на своите възпитаници и изразиха убеждението си, че подобни съвместни иновации са от полза за училищното образование.
Recent Posts
See AllВъв физкултурния салон на Езиковата гимназия се проведе състезание, посветено на 147-годишнината от Априлското въстание. Състезанието е...
Клубът по речеви умения и дебати на английски език “БЕСТ” за поредна година се зае с инициативата да помогне на животните да получат...
Как агресията повлиява на заобикалящата ни среда От малки сме научени да се пазим от кучетата и котките по улиците, защото те може да ни...