top of page

Най-големият урок в света


Ученици и учители от ГПЧЕ „Проф. д-р Асен Златаров“ се включиха в кампанията „Най-големият урок в света“, която се организира от Уницеф и МОН.

Целта е запознаване с глобалните цели за развитие на хилядолетието и с проблемите на устойчивото развитие, за да може всеки от нас да има личен принос към изграждането на един по-добър, по-справедлив и по-устойчив свят. До 2030 година се поставя акцент върху 3 направления в устойчивото развитие: икономическо, социално и екологично, а идеята е да се изкорени крайната бедност, да се преодолеят неравенствата и да се справим с климатичните промени.

Уроци, посветени на устойчивото развитие, проведоха г-жа Чучева – старши учител по биология и здравно образование, и г-жа Митева – главен учител по история и цивилизация. В кампанията „Най-големият урок в света“ се включиха и учениците от XIв, XIг, XIе и XII клас.

Десислава, Петя, Ивана, Анна и Георгия от XIе говориха за 5 от най-големите пороци на човечеството. Деси разказа за вредната храна (fast food), показа и филм по темата, в който се разказва как хората се пристрастяват към вкусната, но много вредна "бърза" закуска, а в днешно време компаниите за бърза храна са изключително комерсиални и за тях знае почти всяко дете. Темата на Петя беше тютюнопушенето. Тя разказа за пристрастяването към никотина, за токсичното съдържание на цигарите и за влиянието на веществата върху тялото на човека. Ивана постави акцент върху вредата от алкохола. Според нейното проучване той може да бъде и полезен в малки количества, но когато системно се прекалява с него, води до ментални и физически увреждания. Порокът, за който разказа Ани, беше вредното облъчване не само от солариум, но и от естествената слънчева светлина. Темата на Георгия беше недоспиването. Милиони хора по света страдат от "insomnia" (безсъние) или системно не си доспиват по други причини и последиците от това са налице върху поведението, настроението и вида им. Безсънието не е за подценяване, защото може да доведе до много сериозни увреждания. Момичета дадоха съвети за предотвратяването на вредните навици.

От XIг клас в кампанията се включиха Ива, Александър, Даниел, Димитър, Мария-Биянка, Анита, Славея, Боряна и Севги. Те поставиха проблемите за здравословния начин на живот, за намаляването на смъртността, говориха за раковите заболявания и възможностите за лечението им. Гимназистите фокусираха вниманието си върху полезните храни и значението на водата за правилното функциониране на човешкия организъм.

Антонина, Зора, Ивелина, Дарина и Таня от XIв поставиха проблема за глобалното затопляне. Тони нагледно показа с играта „тетрис“ как въглеродният цикъл влияе на климата. Представени бяха и симулации от учени. Гимназистите стигнаха до извода, че глобалното затопляне не е проблем само на съвременния свят, защото още от Средновековието има примери за борба със затоплянето, а всички живи същества трябва да се приспособяват към новия начин на живот.

Г-жа Митева проведе уроци, посветени на първата глобална цел – изкореняването на бедността. Есма и Нелина от X клас и Ваня от XII клас изработиха табла, в които нагледно изясниха причините за бедността и последствията от нея. Гимназистите определиха какво представлява бедността, като разгледаха фотографии от различни страни. Ния и Десислава от XII клас се фокусираха върху причините да има бедни и богати страни. Учениците дискутираха върху регионите в света, където живеят повече бедни хора.

Елена от XII клас представи въпросите за бедността и мерките за нейното преодоляване в различните исторически епохи.

Във всеки клас учениците изработиха по групи профила на момче и момиче, сравниха разходите им на ден и направиха изводи относно определения от Световната банка минимум 1, 25 $ като граница на абсолютната бедност. Други ученици запознаха класовете с инициативите на ООН, Европейския съюз и някои правителства за преодоляването на бедността и направиха свои предложения за постигането на една от най-глобалните цели – да живеят хората равностойно.


Recent Posts

See All

Жестокостта към животните

Как агресията повлиява на заобикалящата ни среда От малки сме научени да се пазим от кучетата и котките по улиците, защото те може да ни...

Материалите в страницата се изработват и публикуват по проект BG05M2OP001-2.004-0004 „Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (ТВОЯТ ЧАС)“ – фаза I, финансиран от Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейските структурни и инвестиционни фондове.
bottom of page